חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

חדר לידה בבית החולים ע"ש רבקה זיו, צפת

לידה בצפת כחוויה
בשלוש השנים האחרונות מוזמנות היולדות בבית החולים ע"ש רבקה זיו בצפת לקחת חלק ב"תכנון לידה" אישי. בית החולים האינטימי, שנולדים בו 200-250 תינוקות בחודש, משרת אוכלוסיה מגוונת להפליא, המייצגת את כל העדות, הדתות והזרמים האתניים בארץ. באותו יום יכולות להגיע יולדת חרדית מאחת החצרות בצפת, יולדת מוסלמית מכפר בגליל, ויולדת מאחד המצפים. לכל אחת מהן ציפיות והעדפות שונות באשר ללידה, שחלקן קשורות לרקע התרבותי וחלקן משותפות לנשים מכל רקע ואזור גיאוגרפי שהוא. תוכנית הלידה הפרטית אמורה לתת את המענה הטוב ביותר עבור כל יולדת.
מיילדות חדר לידה בצפת יזמו את "תכנון הלידה" בעקבות מפגשים עם יולדות. יולדות רבות הגיעו לחדר הלידה עם ציפיות שלא תמיד ניתן ליישם מסיבות אובייקטיביות (למשל: אגן צר שלא אפשר לידה נרתיקית,או לידה מהירה שלא אפשרה מתן אפידורל לאישה שתכננה לידה ללא כאבים). המציאות שהתפתחה ברגע האמת הפכה את הפנטזיה שלהן על פיה.  תכנון הלידה מאפשר לשני הצדדים להיפגש ללא לחץ זמן, ולתכנן ביחד תסריט חיובי שיתקבל על דעת כולם. כיום, המגמה המוצהרת בחדר הלידה שלנו היא לזרום עם העדפות היולדת ובן זוגה, כל עוד אין לבקשה התוויית נגד רפואית. העדפות אלה, לדוגמא: יכולות לכלול שימוש בג'קוזי, בקפיצה על כדור, באפידורל, ויכולות גם לכלול... טיהור של חדר הלידה מאנרגיות שליליות.
כיום המודעות לאפשרות  "תכנון לידה" קיימת בעיקר אצל יולדות המעוניינות בלידה בגישה טבעית, אך אנו מקווים שהמגמה תתרחב עם הזמן לכל ציבור היולדות.
 
"תכנון לידה" – למה, למי ואיך?
"תכנון לידה" מאפשר ליולדת ולבן זוגה להביע את העדפותיהם, רצונותיהם והשקפת עולמם לקראת הלידה. "תכנון הלידה" נועד ליולדות המעוניינות לתכנן לעצמן את הלידה ותקופת האשפוז ולהכין את הצוות המטפל, החל מחדר הקבלה, דרך שלב הצירים והלידה, ועד השחרור ממחלקת היולדות, כולל בחירה של סדר יום לתינוק. תוכנית הלידה שמציע בית החולים נבנתה על סמך ניסיון הצוות בבקשות השונות שהביעו זוגות במהלך השנים והוא פתוח לרעיונות חדשים. בדרך כלל התכנון נעשה באופן פרטני. תנאי להצלחת "תכנון הלידה" הוא סיור מקדים בחדר הלידה, שאחריו ימולא השאלון שבו יפורטו העדפותיהם של היולדת ובן זוגה.
נשים רבות חוששות מתחושה של ניכור בבית החולים. אנו מציעים להם להגיע לפגישה אישית עם מיילדת, הנמשכת כשעה וחצי עד שעתיים. בפגישה זו, בנוסף לבניית תוכנית הלידה, מציגה בפניהם המיילדת את אנשי הצוות ומסיירת איתם במקום.
השלב הראשון והמשמעותי ביותר הוא שלב ההצפה. בשלב זה ניתנת האפשרות להעלות את כל הרגשות, החששות והמאוויים, במהלך מפגש ראשוני באווירה נינוחה עם המיילדת. במפגש זה נוצר הקשר הראשוני בין המיילדת (שהיא חלק מצוות חדר לידה)  לבין היולדת ובן זוגה. במידה והזוג מעוניין באנשים נוספים, כגון דולה או קרוב משפחה, גם הם מוזמנים למפגש זה. תפקיד המיילדת באותם רגעים הוא בעיקר להקשיב, ותוך כדי כך להתמקד בצרכים, ברגשות וברצונות היולדת.
לאחר המפגש הראשוני נערך סיור בחדרי לידה, במחלקת ילודים ובמחלקת יולדות. אם היולדת זקוקה לניתוח קיסרי מתוכנן, נעשה הסיור בנוכחות בן זוגה בחדר ניתוח. בן הזוג יכול להיות נוכח במהלך הניתוח יחד עם זוגתו.
בגמר הסיור, המיילדת ובני הזוג יוצרים את התוכנית, הבנויה לפי סדר הגיוני מקבלת היולדת ועד סיום הלידה והאשפוז. חשוב להדגיש בפני בני הזוג שתכנון הלידה אינו מהווה תסריט מחייב.
למעשה כל לידה מתחילה ונמשכת באי ודאות מסוימת. גם אם הלידה לא התנהלה בדיוק לפי "תכנון הלידה" - התסריט האידיאלי,  ליולדת אין תחושה של כישלון. אנו מציגות בפני היולדת אפשרויות שונות, לבחירתה, ומדגישות את זכותה לשנות את התוכנית לפי הנסיבות המכתיבות את מהלך הלידה.
 
"תכנון לידה" – טוב ליולדת, טוב למיילדת
התוכנית מאפשרת ליולדת שליטה מירבית בתהליך הלידה, באמצעות הגדרה ברורה של רצונותיה והשקפת עולמה. למרות שהיולדת נזקקת לעזרה של הצוות המקצועי, היא המנווטת את התהליך. היא האדון הבלעדי לגופה ותוכל ללדת בדרכה הייחודית, כאשר ישנה מעליה "מטרייה" רפואית וסיעודית שבה היא יכולה להשתמש. קיומה של תוכנית כתובה וחתומה בידי המיילדת מרגיעה את היולדת ומבטיחה לה שלא תצטרך "להילחם" על ההעדפות שלה.
גם המיילדת מרוויחה מן התכנון. הקשר בין המיילדת לבני הזוג מעצים את כולם. המיילדת הופכת שותפה לחוויה שאין שנייה לה. גם מיילדות שהביעו ספקנות בעבר באשר לחשיבות תוכנית הלידה תומכות בה כיום ונעזרות בה. התכנון מקל על המיילדת לקבל עמדות שונות מאלה שהורגלה בהן.
כיום לא די בכך שייוולד תינוק בריא לאם בריאה, חשוב ליצור חוויה מכוננת שתהיה משמעותית לאורך כל חיי המשפחה

מה קורה אחרי הלידה?

בנוסף להתחשבות ברצונות היולדת בתכנון הלידה, קיימת התחשבות ברצונותיה גם במהלך האשפוז לאחר הלידה.
השיטה הנהוגה בבית החולים בצפת היא "ביות גמיש". שיטה זו מאפשרת ליולדת גמישות לאחר הלידה.
שיטה זו מאפשרת שילוב בין הצורך לפגוש את התינוק, להכיר אותו ולטפל בו, לבין הצורך בהתאוששות ומנוחת היולדת. בשיטת "הביות הגמיש" ליולדת יש אפשרות לבחור בין ביות (ROOMING IN) מלא- במשך כל שעות היום והלילה, כשהיולדת מטפלת בתינוק, לבין בחירת ביות חלקי- בו התינוק נשאר בהשגחת הצוות לפרקי זמן לפי בחירת היולדת.
משימתנו ליצור "אקלים טיפולי" אשר מכבד את כל תפיסות העולם השונות, המבוססות על אמונות, גישות וערכים הנובעים מתוך ניסיון החיים של היולדת ושל המיילדות, במטרה משותפת למען חוויה שלמה ומיוחדת.
  
 
*מידע זה נמסר ע"י חדר לידה ובאחריותו

 

כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד