חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

חדרי לידה בביה"ח "הדסה" עין כרם, ירושלים

ללדת ב"עין כרם" :                                                                              
הלידה היא סיומו המיוחל של ההיריון ותחילתו של פרק חדש  בחיים. אצל רוב הזוגות עולות מחשבות חיוביות לקראת בואו של התינוק והעתיד המשותף.
 אך בו בזמן קיימים גם ספקות, דאגות וחששות, כמו: האם הכאבים בלידה יהיו חזקים? איך נוכל  להתמודד איתם? מטרתנו לסייע בהפחתת פחד ע"י מתן מידע לפני ובמהלך הלידה על טיפול בכאב, הרפיה, עיסוי, טכניקות ואמצעים שונים להתמודדות עם אתגרים במהלך הלידה.
משבוע 25 של ההריון ואילך, חדר הלידה הוא הכתובת ללידה או לכל בעיה מילדותית המתעוררת.
בחודש יוני 1996 נחנך חדר לידה החדש בבנין "אם וילד". בשנה זו היו 3200 לידות וכעת אנו מסיימים את שנת 2003 עם 5100 לידות. בשל הביקוש הרב העומס הוא עצום, ולכן נאלצות יולדות לאחר הלידה לשכב מספר שעות בפרוזדור של מחלקת יולדות עד לקבלת מיטה בחדר, ובינתיים הן מקבלות את מלוא השרות ותשומת הלב. בימים אלו הנהלת "הדסה" יחד עם צוות היחידה למיילדות מתכננים הרחבה של היחידה הכוללת את חדר לידה, מחלקת יולדות והתינוקייה/פגיה.  
בחדר לידה הנוכחי, שישה חדרי לידה אישיים וחדר ניתוח והתאוששות ללידה קיסרית. בכל בוקר, מתקיימת מרפאה למעקב טרום לידה: הריון עודף, סוכרת הריונית, בעיות חיסון וקרישה בהריון, היפוך ממצג עכוז למצג ראש ועוד. הטיפול ניתן על ידי  צוות המיילדות והרופאים.
רופא מרדים נמצא במקום משעה 08:00 עד 24:00 ובלילה נעזרים בצוות המרדימים הכללי. רופא ילדים זמין לרשות חדר לידה בכל שעות היממה.
קורס הכנה ללידה אשר נפתח אחת לשבעה שבועות כולל שישה שיעורים וסיור בחדר לידה הניתנים ע"י המיילדות מוסמכות.
בכל יום שלישי בשעה 16:30 מתקיים סיור מודרך בחדר לידה, מחלקת יולדות ובתינוקיה. כמו כן מתקיימים ערבי הרצאות ע"י מיטב הרופאים, דיאטנית ויועצת הנקה. קהל הנרשמות ללדת ב"עין-כרם" מוזמן להשתתף בהרצאות אלו.
בבואה של היולדת לחדר לידה, מומלץ להביא: כרטיס מעקב הריון, תוצאות בדיקות אולטרה סאונד וכל בדיקה אחרת שנעשתה במהלך ההיריון ומדבקות רישום ללידה. כלי רחצה ונעלי בית וכותונת עם שרוול רחב, אם ברצון היולדת ללבוש את בגדיה הפרטיים ללידה. ניתן להביא מכשיר להשמעת מוסיקה ומצלמה להנציח את הרגעים המרגשים. מיילדת עומדת לרשות הזוג בכל עת. זכותו וחובתו של הזוג להביע את רצונו ודעתו כדי שהצוות יוכל להיענות למבוקשם. מיילדות ורופאים תומכים בזוג ברגעים מרגשים אלו, מייעצים ועוזרים  בקבלת החלטות.
לבן הזוג תפקיד חשוב בליווי היולדת במהלך הלידה. נוכחותו, עזרתו ותמיכתו חשובים במיוחד ברגעים כה אינטימיים בחיי המשפחה.
במחלקת יולדות ותינוקות מאמינים שהאשפוז במחלקה מהווה חלק בלתי נפרד מחווית הלידה, לכן אנו משקיעים מחשבה ונוהגים בגמישות על מנת להעצים חוויה מיוחדת זו.
אנו מאמינים שהיולדת מכירה ויודעת מה מתאים לה ולכן אנו מאפשרים בחירה.
במחלקת יולדות שתי אפשרויות אשפוז:
1.   Rooming In   (ביות) שהיית התינוק עם אמו בחדר ל- 24 שעות, בלווי והדרכת אחות
      המאפשר להורים להכיר וללמוד לטפל בתינוקם.
2.   התינוק נמצא בחדר תינוקות בכל שעות היום והלילה ומוצא אל אמו בשעת ההנקה\האכלה.
במחלקת יולדות ותינוקות אומצה מדיניות "בית חולים ידידותי לתינוק" המומלצת ע"י ארגון הבריאות העולמי. מדיניות זו מתבטאת בעידוד הקשר בין הילוד להוריו ועידוד ההנקה. אחיות ויועצות הנקה מעודדות ומדריכות להנקה למען בריאות האם והתינוק וחווית הנקה מוצלחת.
בכל יום נעשית הדרכה פרטנית והדרכה קבוצתית מלווה בסרטי וידאו בנושאי הנקה, טיפול בתינוק ובאם.
"כרטיס אב" ניתן ליולדת בהגעה למחלקה. כרטיס זה מיועד לאבי התינוק אולם זכותה להעבירו למי שהיא חפצה (באחריותה). הכרטיס מקנה אשור שהיה במחלקה (רק לבני זוג) בין השעות 08:00-20:00 , וכן כניסה לחדר תינוקות למעט בשעות ביקור רופאים.
צוות היחידה למיילדות מאחל לכל יולדת ובני משפחתה לידה נעימה ובטוחה בהדסה עין-כרם.
פרטים לגבי חדר לידה ניתן לקבל בטלפון 02-6777080 בשעות הבוקר.
 
כתבו: אירן סודרי, מיילדת ראשית
            נילי הררי, אחות ראשית מחלקת יולדות
            מגי בן-חיים, אחות ראשית מחלקת פגים וילודים
            חגית חביב, מנהלת חטיבת אם וילד.
 
מרץ 2004
 
 מידע נמסר ע"י חדר הלידה ובאחריותו.
 

כתבות נוספות

עבור לתוכן העמוד