חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

חבלים וקשרים

ברצוני להמליץ על הסרט הדוקומנטרי "חבלים וקשרים" שנעשה בידי הבמאי מיכאל לב-טוב והוקרן בזמנו בערוץ הראשון.
מדובר בסרט העוסק בלידה, בחיים ובמוות ומלווה את הסופר חיים באר בעקבות ספרו "חבלים". בסרט מופיעה גם האומנית-צלמת עליזה אורבך המציגה דיוקנות מלידה וזקנה. הסרט מועשר במוזיקה חודרת נשמה של הסקספוניסט והמוזיקאי אלברט בגר. עוד מופיעים בו יולדות מיילדות רופאים ורוח חדר הלידה של בית החולים הדסה עין-כרם.
הסרט מכניס את הצופה לאווירה קסומה בירושלים של אז (ימי ילדותו של חיים באר) והיום וגורם להצפה רגשית (מהסוג שעושה טוב, מזכך..).
החלטתי להשתמש בסרט כחלק מההתנסות הקלינית של סטודנטיות לסיעוד, בשנה ד', לקראת סוף ההתנסות. תוך כדי ההתנסות, הסטודנטיות חוות את הנעשה בחדר לידה בעוצמות גבוהות. מדי יום , לאחר העבודה המעשית, אני יושבת איתן ומנסה ל"פרק" את העומס הרגשי כדי לעבדו ולפנות מקום להמשך הדרך.
לאחר הקרנת הסרט, שאלתי את הסטודנטיות, לאיזו דמות או סצנה שהיו בסרט, הן התחברו. התשובות היו מגוונות והובילו לשיחה פתוחה.
ולמה אני התחברתי?
אמו של הסופר הייתה עולה לגגות העיר כדי לנסות להתאבד, לאחר שאיבדה את בנותיה ונישואיה התפרקו בגלל בגידה. באחד מניסיונות אלה, בעמדה על הגג, הרגישה פתאום את דם הווסת מגיע. היא הרגישה כי אולי לא הכל אבוד ותתכן עוד התחלה חדשה. " ופתאום, כמו בהארת ברק, ידעתי שאני לא אבודה, שאני עדיין צעירה דיי שחיים חדשים יוכלו לנבוט בתוכי, שאני, אם רק ארצה, אוכל להיות שוב אמא לילד חי" (באר, 1998).
והחיים החדשים היו הסופר ושמו חיים.
השימוש ביצירות של אחרים (הסרט) כדי לעבד את  הלימוד הקליני הנעשה בחדר לידה פותח אופקים נוספים ומעשיר את חווית הלימוד של הסטודנטים וגם אותי כמורה.   
 
 
רפרנס:
לב-טוב, מ. (1999). חבלים וקשרים" 59 דקות, ווידאו.
באר,ח. (1998). חבלים. תל אביב: עם עובד, ע"מ 108.

עבור לתוכן העמוד