חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

ספורי לידה

לחברותי המיילדות:

 

ספורי לידה מסופרים בכל מיני פנים

ובמשך הרבה שנים

היולדת כותבת לעיתים את סיפור הלידה שלה מתוך חוויה אישית

עמוקה ורגשית.

המיילדת מספרת סיפורי לידה החקוקים בזיכרונותיה

ומלווים את שנותיה.

הרופאים מספרים סיפורי לידה מהזווית הרפואית שלהם, עם כל מיני סיבוכים אפשריים,

שטופלו בעזרת ניתוחים קיסריים.

בית החולים דואג לרישומים

של מהלך הלידה בפרטי פרטים,

ויש כאלה שמוסיפים לסיפורים עוד פרטים פיקנטיים מסעירים,

שכמובן שלאמת ולעובדות אינם קשורים.

הרי לכן פרטי הלידה "המדוברת" באסף הרופא בפורומים שונים כפי שהיתה באמת:

היולדת תכננה ללדת בלידת בית.  בעברה המיילדותי – לידה ראשונה בניתוח קיסרי עקב מצוקת עובר בשבוע 32, ולידה שניה וגינאלית במועד ובמצג ראש.  מעקב הריון בוצע הן על ידי גניקולוג והן על ידי מיילדת הבית.

היולדת הופנתה לבית החולים עקב הופעת מים מיקוניאליים סמיכים.  הגיעה בשעה 06:30 לערך ונעשתה רוטינה כמקובל ע"י המיילדת בקבלה, ללא בדיקה וגינאלית.

הגעתי למשמרת בוקר בשעה 07:00 ולאור היכרות קודמת עם בני הזוג, בקשתי וקבלתי אישור מאחות אחראית חדר לידה לטפל ביולדת, לאחר שתארתי בפניה את פרטי המקרה ואת בקשתה של היולדת ללידה טבעית.

מאחר שחדר לידה היה בתפוסה מלאה, היולדת חוברה למוניטור בקבלה עד שיתפנה חדר עבורה. השלמתי את גיליון הקבלה (יש לציין מעקב הריון דל ולא מסודר, אנמנזה נלקחה בע"פ). היות והיה ברור כי תיבדק ע"י רופא אחראי בכניסה לחדר לידה, לא בדקתי בדיקה וגינאלית  לאור נתוני  Evidence Based מספרות מקצועית לפיהם חשוב להמעיט בבדיקות וגינאליות בעת ירידת מים, מחשש לזיהום, ולבצע בדיקה כאשר מתחילה לידה פעילה.

היולדת שהתה במוניטור כשעה כאשר הניטור תקין וריאקטיבי עם צירים לא סדירים.  בשלב זה נכנסתי לחדר לידה כדי לטפל ביולדות נוספות שהיו בהפקדתי, ולאחר שהתפנה חדר הוכנסה ויויאן עם בן זוגה וחוברה למוניטור. הורכב עירוי ונלקחו 2 דגימות דם ל-Cross וספירת דם.

במהלך הלידה עדכנתי מספר פעמים את הרופא, שהיה סניור באותה משמרת, לגבי היולדת, ובקשתי ממנו להכנס לחדרה.  במהלך ביקור רופאים תועד סירובה של היולדת להיבדק, אך לא נוצר עמה קשר נוסף ולא בוצעה קבלה רפואית.  ליולדת לא הוצעה בדיקת אולטראסאונד המקובלת במיוחד ליולדות לאחר ניתוח קיסרי, למרות שלא סרבה לכך.  בדיקה זו היתה מאפשרת גילוי של מצג העכוז.

במהלך כל אותו זמן טיפלתי במספר יולדות כולל  ויויאן. כאשר אבחנתי צירים סדירים הצעתי ליולדת להיבדק, והיא בקשה להיבדק בעמידה היות ולא יכלה לשאת את הצירים בשכיבה במיטה. בבדיקה הוגינאלית נמצא צואר מחוק, פתיחה ל-5 ס"מ, ראש בספינה 2-.  ניטור עוברי היה תקין וריאקטיבי במשך כל מהלך הלידה.

היולדת בקשה מידי פעם לצאת לשירותים ומקלחת ובכל פעם חוברה מחדש למוניטור.

בשעה 13:30 התרשמתי כי הצירים גוברים, ובדקתי שוב את היולדת במיטה ומצאתי פתיחה גמורה, מצג עכוז (Complete Breech) וספינה 2-.  הודעתי לרופא הסניור במשמרת, אפילו התנהל דיון האם לאפשר ליולדת ללדת לאור התקדמות מהירה של הלידה ועובר המוערך כ-3 קילו, אך התקבלה החלטה לניתוח קיסרי. ליולדת ולילוד שלום. נולדה תינוקת במשקל 2600, אפגר 9,10.

מנהל המחלקה הגיש נגדי תלונה למשרד אחות ראשית. מעולם לא זומנתי אליו יחד עם הרופא הסניור באותה משמרת כדי לערוך תהליך של ניהול סיכונים ולמידה מטעויות כפי שהיה מתבקש במערכת מתוקנת. אני מניחה שכמיילדות כולכן מכירות סיפורים דומים, ולי זכורים היטב שני מקרים בהם יולדת עברה ניתוח קיסרי עקב מצג עכוז, אך בזמן הניתוח התגלה שהעובר במצג ראש. אולטראסאונד בבוקר הניתוח לוודא שוב את המצג היה חוסך ניתוח מיותר. כמו כן, זכורה לי יולדת שנבדקה במהלך המשמרת מספר פעמים על ידי רופאים ומיילדות ואפילו ניתן פיטוצין כדי לקדם את הלידה במחשבה שזהו מצג ראש, ורק בפתיחה גמורה התגלתה הטעות.

טעות באבחנת מצג יכולה לקרות גם למיילדות ורופאים מנוסים, ובזאת מסתכמת טעותי.  יש לציין כי עבודתנו בחדר לידה היא עבודת צוות, בפרט כאשר חדר הלידה עמוס ביותר כפי שהיה באותה משמרת, ואנו נוהגות לעזור זו לזו גם בחדרים שאינם בהפקדתנו. למרות זאת הטיפול ביולדת הנ"ל הושאר להשגחתי בלבד ולא קבלתי עזרה מאנשי צוות נוספים. 

האחות הראשית קבעה ש"מגיע לי עונש" ואני עוברת מחדר לידה למחלקת כלי דם. לא יכולתי לראות את המשך דרכי בחדר לידה, ונאלצתי לשכור עורך דין שייצג אותי. נכון להיום התפטרתי מבית החולים ואני עדיין במאבק מתמשך לקבלת פיצויים לאחר 9 שנות עבודה.

לצערי הרב לא נכתב מכתב מחאה אחד על ידי צוות המיילדות, איתן עבדתי 9 שנים, ולא על ידי אחראית חדר לידה.

אני רק מצרה על כך שלא ניתנה אפשרות ליולדת לתכנן את לידתה מלכתחילה, לאור העובדה שבסוף ההריון לא ידעה שמדובר במצג עכוז,

והתקבלו החלטות מהירות ללא תהליך של הסכמה מדעת לפני הניתוח.

 

                                                                               בברכה,

                                                                          ענת תל-אורן,

                                                                             מילדת

דרג את הכתבהדירוג כתבה ספורי לידה: 2 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד