חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

מקצועות שנכחדו

צפיתי אתמול בחדשות העולם על כינוס שהתקיים בבירת המזרח התיכון- אתונה.

זה היה כנס לאיזכור מקצועות שנכחדו.

מסופר שם על מקצועות כמו סנדלר- זה היה איש שהיה מתקן נעלים...

אז עוד לא היה מקובל למרוח את הדבק החסין על הרגלים, ואנשים נעלו נעלים על רגליהם, כדי לשמור עליהם...

או מקצוע אחר היה מורה. זה היה האדם שהיה אחראי ללמד את הילדים של כולם ב"כיתה": המקום שבו הילדים היו יושבים כדי ללמוד יחד. אז עוד לא היה מקובל שילד לומד הכל לבד במחשב הביתי שלו.

אבל הכי מוזר היה מסופר שם על מקצוע: מיילדת.

מדובר באישה שהיתה עוזרת לאישה בהריון- ללדת. פעם רוב הנשים היו יולדות דרך הנרתיק, הפות שלהן. היו חדרי לידה או מרכזי לידה, לשם נשים היו מגיעות, ושם עבדו מיילדות ורופאים. או שנשים ילדו בבתים, אבל מה: אז עדין נשים היו יולדות יותר מילד אחד!

קשה להאמין, אחרי כל כך הרבה שנים שאסור ללדת יותר מילד אחד, וכולנו ישר מוזמנים לשאיבת הילוד, היום זה כל כך פשוט- מכניסים את השאב-ולד ובאמצעותו שואבים החוצה את התינוק או התינוקת, תלוי מה הזמינו בלשכת הדמוגרף הראשי לזוג.

הם גם לא ידעו אז איך יראה הילד שלהם... תתארו לכם!!! היום כולנו מזמינים את המראה המבוקש, ומקבלים. להם לא היה מושג איך יראה התינוק או התינוקת.

ומצחיק איך הם היו נכנסים להריון?

אנשים היו מקיימים יחסי מין לשם כניסה להריון... נכון, הם היו פרימיטיביים...

בכל אופן- המיילדת היתה מלווה את היולדת בלידה, זה היה לוקח הרבה שעות והיולדת היתה מאוד סובלת, אז הם פיתחו כל מיני שיטות שלא ירגישו את הכאבים.

הילד לא תמיד היה נולד מאה אחוז, כי לא היתה עדין סקירה מקפת שיש לנו היום- שבה בודקים את הזרעון ואת הביצית וממפים אותם גנטית, ומחזירים אותם לאינקובטור לגדילה ראשונית ורק בגיל כמה שבועות מחזירים את העובר לרחם. בשעתו, לפני ארבע מאות חמישים- חמש מאות שנים,ברגע שאישה היתה בהריון היו עושים לה מעקב הריון... היו בודקים שהיא בסדר, ושההריון תקין, ואם לא אז היו מפסיקים באמצע.

היום אנחנו יודעים לתקן את כל הפגמים שנוצרים, אבל אבותינו אז לא ידעו...

מה שקרה הוא שלאט לאט היולדות ובני הזוג שלהן גילו שאם הילד שהם רצו לא היה מגיע בדיוק כמו שהם רצו או היה קורה משהו אחר, הם היו תובעים את הרופאים והמילדות, וכך מקבלים פיצויים כספיים. אבל הצוותים שטיפלו בהם התחילו נורא לפחד, והנשים בהתחלה ביקשו שינתחו אותן, היו פותחים את הבטן בחדר ניתוח, ומוציאים את הילד, אבל גם זה כמובן לא פתר את כל הבעיות, מה גם שלאט לאט סכומי התביעה הלכו וגדלו, עד כדי כך שאף חברת ביטוח לא יכלה לממן את העניין... והנשים פחדו, כי הפחידו אותם, ובנוסף, הן שכחו איך ללדת...

פחות ופחות לידות נרתיקיות ויותר ויותר ניתוחים- כבר לא היה מי שידע איך לילד... רק לנתח. אז באה תקופת האל- ילוד...

אנשים הפסיקו ללדת, חוץ מבודדים שיכלו לילד את עצמם... אי אפשר היה להעזר באנשי מקצוע- לא התקיימו הכשרות, הרבה אנשי מקצוע ירדו מנכסיהם כדי לשלם את הפיצויים למי שלא יצא לו כמו שהוא תכנן, ובסופו של דבר האנשים לא יכלו לעבוד במקצועות האלו.

ובשנים האלו- מאה, מאתיים שנים באמת כמות בני אדם התדלדלה על הכוכב ארץ...

בינתיים גילו את הדרך לישב כוכבים אחרים, ואז כבר פחות היתה בעיה של צפיפות, שלחו לנוגה ולצדק הרבה מאוד אנשים. ובנתים גם הטכנולגיה של השאב-ולד התפתחה, וכולם התחילו לשאוב, כמו היום.

על כל פנים למדתי פרק מעניין על כדור הארץ ועל מקצועות שאינם.

 קיץ 2505

דרג את הכתבהדירוג כתבה מקצועות שנכחדו : 3 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
עבור לתוכן העמוד