חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

השוואה בין קבלת משככי כאבים (אפידורל לעומת נרקוטיקה) לגבי הסיכון לניתוח קיסרי

העיתון הבריטי הרפואי BMJ מפרסם תוצאות מחקר שבו נמצא כי מבחינת הסיכון לניתוח קיסרי אין הבדל בין נטילת מינוני אפידורל נמוכים (bupivacaine 0.125%  או פחות) לבין נטילת נרקוטיקה דרך הוריד בלידה ראשונה.
הסיכון ללידה מכשירנית עלה, בעקבות בחירתה של היולדת בהרדמה אפידורלית כמשכך כאב, וגם השלב השני של הלידה היה מוארך, בהשוואה ליולדות שבחרו בנרקוטיקה כמשכך כאבים.
מבחינת הילודים לא היו הבדלים בתוצאות ציוני האפגר בין שתי הקבוצות, למעט השפעת עליה בלידות מכשירניות, והשפעתן על הילודים. הילודים שנולדו בהשפעת נרקוטיקה, נזקקו ליותר naloxone.
עוד נמצא כי בלידות של נשים שילדו עם הרדמה אפידורלית היה יותר שימוש ב Oxitocine, החוקרים משערים כי קצב ההתקדמות בלידות אלו הואט בהשפעת ירידה בריכוזי אוקסיטוצין בדם היולדת, עקב מתן נוזלים תוך ורידי, קודם להתקנת ההרדמה האפידורלית, ו/או עקב כניסה לא הולמת של ראש העובר לאגן האמהי (asynclitism).
החוקרים מציינים כי אחד החסרונות באיסוף מספר מחקרים וביצוע meta analasis , היה בחוסר המידע לגבי רמת שיכוך הכאבים בשתי הקבוצות היולדות.
עוד מכשול שהחוקרים מציינים, הינו העדר פרוטוקול אחיד לניהול הלידה, ולקביעת הרף לביצוע לידה מכשירנית, דבר שיכול היה לגרום להבדלים בתוצאות בין מרכז רפואי אחד לשני. עוד גורם שעלול להשפיע על התוצאות, הוא השוני בהגדרת שלבי הלידה ע"י מוסד זה או אחר (ומכאן נגזר מועד מתן ה"אפידורל").
כל אלו עלולים להשפיע על פירוש הממצאים. (bias )
החוקרים מציינים כי ניתן להשפיע ולהפחית את שיעורי הלידות המכשירניות ביולדות שנטלו הרדמה אפידורלית, ע"י  דחיית מועד הלחיצות של היולדת עד שהראש נגלה לעין, או עד שחולפת שעה מפתיחה גמורה.
 
מתוך:BMJ, Jun 2004; 328: 1410 - 0.
הביאה לדפוס גומר בן משה
דרג את הכתבהדירוג כתבה השוואה בין קבלת משככי כאבים (אפידורל לעומת נרקוטיקה) לגבי הסיכון לניתוח קיסרי : 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד