חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

כאב בלידה-סקירת מחקרים מהספרות העולמית

 1. פחד מלידה: דילמה זנוחה/ סאיסטו והלמסמאקי (מתוך Acta Obstet Gynecol Scand במרץ 2003).
  כ 6%- 10% מהנשים חוששות באופן משמעותי מלידה. הפחד מתבטא בסיוטי לילה, תלונות פיזיות וקשיים להתרכז בעבודה. לעתים תכופות מוביל פחד זה לבקשה לביצוע ניתוח קיסרי. הפחד מלידה שכיח באותה מידה בקרב יולדות בלידה ראשונה וביולדות בלידה חוזרת. יש קשר הדוק בין פחד מכאב בלידה לבין פחד מכאב בכלל, כמו כן לידה קודמת "מסובכת", ומשככי כאבים בלתי מספקים בלידה קודמת מהווים את הסיבה העיקרית לבקשה ללדתה בניתוח בקרב יולדות שכבר ילדו. נמצא קשר בין מרכיבי אישיות מסוימים לבין פחד מלידה: רמת חרדה גבוהה, דימוי עצמי נמוך ודכאון. כמו כן נמצא קשר עם חוסר סיפוק מהשותף והעדר מערכת תמיכה. גם בקרב השותפים של נשים, שחוו פחד משמעותי מלידה, נמצאו מאפייני אישיות מסוימים, שכללו: שביעות רצון נפשית נמוכה, חוסר שביעות רצון כללית וגם חוסר שביעות רצון מהקשר עם היולדת, ודכאון של בן הזוג.
  עבודות שנערכו בפינלנד ובשוודיה שבדקו נשים שקבלו עזרה נפשית/רגשית במהלך ההריון, מצאו שיותר ממחצית הנשים שקיבלו עזרה וטיפול בפחד מלידה ואגינאלית, משכו את בקשותיהן הראשוניות לניתוח קיסרי, וילדו בסופו של דבר בלידה ואגינאלית לשביעות רצונן.
 2.  מוזיקה מפחיתה כאב ומתח בלידה/ פומדונג וגוד (מתוך Pain Manag Nurs יוני 2003).
  במחקר זה נבדקה השפעת השמעת מוסיקה על תחושת הכאב והמתח של יולדות תאילנדיות בלידה ראשונה בשלב הפעיל. הן קבוצת המחקר והן קבוצת הביקורת כללו כל אחת 55 יולדות . הנשים סווגו לאחת משתי הקבוצות בצורה רנדומאלית.
  היולדות בקבוצת המחקר הקשיבו במשך 3 שעות למוסיקה (ללא מלל) בתחילת השלב הפעיל ללידה. החוקרים מצאו שהאזנה למוסיקה בלידה הפחיתה בצורה משמעותית את תחושת הכאב של היולדת(p≤.001).
 3. הדרישות לשיכוך כאבים מקומי עולה במצבי דיסטוציה בהשוואה ללידה רגילה/ פאני וסגל ס. (מתוך Anesthesiologyאפריל 2003).
  דיסטוציה היא מצב המאופיין ע" התקדמות לא רגילה ללידה ולעתים קרובות מהווה את הסיבה לביצוע ניתוחים קיסריים בארה"ב. היו ויכוחים רבים בספרות בנוגע לסוגיה: האם הרדמה אפידורלית היא שגורמת לחוסר התקדמות בלידה, ולכן מובילה לניתוחים קיסריים עקב דיסטוציה.
  מודל הMLAC מיועד להגדיר את העוצמה היחסית של משככי כאב מקומיים בשלב הראשון ללידה. במחקר זה ניסו החוקרים לקבוע את הMLAC של BUPIVACAINE בשלב מוקדם של לידה שהסתימה בילוד ואגינאלי או קיסרי. מספר המשתתפות במחקר היה 57. לחלק מהיולדות הוסף מתן פיטוצין OXYTOCIN)) בעת הרכבת קטטר אפידורלי ולחלקן לא. נמדדה צריכת הבופיואקאין של היולדת. התוצאות העלו כי ערכי הMLAC בקרב היולדות שילדו בלידות ואגינאליות היו נמוכים בשיעורים של 25% ו 31% מערכיהן אצל היולדות שילדו בסופו של דבר בניתוחים קיסריים (יחסית למתן או אי מתן אוקסיטוצין בהתאמה). מסקנת המחקר היתה כי כאשר יש עליה בצריכת משככי כאבים בשלב מוקדם ללידה, הדבר יכול לרמז על התפתחות של דיסטוציה, המביאה לכאב מוגבר בלידה. יש לזכור את הדבר כאשר שוקלים מה תהיה צורת הלידה.
דרג את הכתבהדירוג כתבה כאב בלידה-סקירת מחקרים מהספרות העולמית: כוכב 1
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד