חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

האם קרעים דרגה שניה שלא נתפרו משנים את התפקוד הפיזיולוגי בתום משכב לידה?

 Leeman, L.M., Rogers, R.G., Greulich, B. and Akbers,L.L.(2007). Do Unsutured Second-Degree Perineal Lacerations Affect Postpartum Functional Outcomes? The Journal of the American Board of Family Medicine 20 (5): 451-457

מטרת המחקר - להשוות את תפקוד רצפת האגן בשלוש קבוצות של נשים. נשים עם קרעים דרגה שניה שנתפרו בלידה, נשים עם קרעים דרגה שניה שלא נקרעו בלידה ונשים עם פרינאום תקין.

שיטה - מחקר קוהורט פרוספקטיבי. נשים שהסכימו להשתתף במחקר עברו מיפוי של קרעים בפרינאום לאחר הלידה והערכה של תפקוד רצפת האגן לאחר תום משכב הלידה. הנשים מלאו שאלון בנוגע לרמת כאב ואי שליטה בסוגרים 12 שבועות לאחר הלידה. חוזק ואנטומיה של רצפת האגן נבדקה 6 שבועות לאחר לידה.

תוצאות - 172 נשים מתוך 212 שגוייסו למחקר סיפקו מידע ב-6 שבועות ו- 12 שבועות. נשים עם פרניאום תקין
(n=89) השתמשו בפחות משככי כאבים (p<0.002) והיו להן ציוני כאב נמוכים יותר בזמן השחרור מביה"ח מאשר נשים עם קרע דרגה שניה (עם תפירה - n=46, בלי תפירה n=37). הקבוצה שנתפרה השתמשה ביותר משככי כאבים מאשר אלו שלא נתפרו או שהיה להן פרינאום תקין. יחד עם זאת לא היה הבדל בציוני הכאב של הקבוצה שנתפרה לעומת אלו שלא נתפרו.

לא נמצא הבדל בין הקבוצות ביחס לשליטה במתן שתן וצואה, המנעות מפעילות מינית או תפקוד מיני.

חולשה של רצפת האגן הייתה שכיחה יותר בקרב נשים עם קרע דרגה שניה לעומת פרינאום תקין (p=0.03), אך לא היה הבדל סטטיסטי מובהק בין אלו שנתפרו או לא נתפרו. מדידות של הגוף הפרינאלי ופתח הוגינה לא היו שונות בין הקבוצות.

מסקנה - נשים עם קרעים שנתפרו מדווחות על שימוש רב יותר במשככי כאבים  בזמן השחרור מביה"ח בהשוואה לנשים עם קרעים שלא נתפרו או פרינאום שלם.

12 שבועות לאחר לידה לא נמצא הבדל בין הקבוצות בהתייחס לתלונות של אי שליטה בתן שתן או צואה, אי פעילות מינית או תפקוד מיני.

 מגבלות המחקר - לא הייתה אבחנה בין עומק הקרעים מדרגה שנייה, לא נעשה מעקב ארוך טווח מעבר ל- 12 שבועות, לא נעשתה הבחנה בין נשים בלידה ראשונה ולידה חוזרת והמחקר לא היה רנדומלי. מאד ייתכן שמיילדות החליטו לתפור קרעים עמוקים במיוחד. לא נעשה במחקר זה שימוש בכלי להערכת עומק הקרעים.

המחברים ממליצים על מחקר ארוך טווח ומבוקר על אוכלוסיה גדולה על מנת לחזק את תוצאות מחקר זה.

למאמר המלא:

http://www.jabfm.org/cgi/reprint/20/5/451

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה האם קרעים דרגה שניה שלא נתפרו משנים את התפקוד הפיזיולוגי בתום משכב לידה?: 2 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
עבור לתוכן העמוד