חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

מחקר קנדי המשווה בין לידות בית עם מיילדת לבין לידות בית חולים

 

Outcomes of planned home birth with registered midwife versus planned hospital birth with midwife or physician

Patricia A Janssen 1, Lee Saxell 2, Lesley A Page 3, Michael C Klein 4, Robert M Liston 5, Shoo K Lee 6

 

רקע:
המחקרים שנערכו אודות לידה מתוככנת בבית עם מיילדת מורשה מוגבלים עקב נתונים לא מושלמים, דגימות לא מייצגות, חוסר במובהקות סטטיסטית וחוסר יכולת להוציא את הלידות הלא מתוכננות בבית. הושוו תוצאות הלידות המתוכננות בבית בהן נכחה מיילדת עם הלידות המתוכננות בבית החולים בהם נכחו מיילדת או רופא.
שיטות:
כל הלידות בבית בהן נכחה מיילדת מורשה החל מה- 1 בינואר 2000 ועד ה- 31 בדצמבר 2004 בבריטיש קולומביה, קנדה (n=2889) נכללו במחקר, וכן כל הלידות המתוכננות בבית החולים שעמדו בקריטריונים של לידה בבית ובהן נכחו מיילדות (n=4752). בנוסף נכללו במחקר מדגם נוסף של לידות מתוכננות בבית חולים בנוכחות רופא (n=5331). התוצא הראשי היה מוות סב-לידתי. תוצאי משנה היו התערבויות מיילדותיות וסיבוכים של האם או היילוד.
ממצאים:
שיעור התמותה הסב-לידתי היה 0.35 לכל 1000 לידות בקבוצת הלידות המתוכננות בבית. בקבוצת הלידות המתוכננות בבית החולים השיעור היה 0.57 בקרב הנשים שיילדו בנוכחות מיילדת ו- 0.64 בקרב הנשים שיילדו בנוכחות רופא. לנשים בקבוצת לידות הבית המתוכננות היה פחות סיכוי להתערבויות מיילדותיות מאשר לנשים בקבוצת לידות בית החולים המתוכננות בנוכחות מיילדת (למשל מוניטור עובר, סיכון יחסי [RR] 0.32, סיוע בלידה ואגינלית, RR 0.41) או לתופעות לוואי לאם (למשל קרע מדרגה שלישית או רביעית בחיץ, RR 0.41, דימום בתר-לידתי, RR 0.62). התקבלו ממצאים דומים גם בקבוצת ההשואה של לידות בבית החולים בנוכחות רופא. היה פחות סיכוי ליילודים בקבוצת לידות הבית להזדקק להחייאה לאחר הלידה לעומת היילודים בבית החולים בנוכחות מיילדת (RR 0.23), או לטיפול בחמצן מעבר ל- 24 שעות (RR 0.37). הממצאים היו דומים בהשוואה ליילודים בקבוצת לידות בית החולים בנוכחות רופא. בנוסף, היה פחות סיכוי ליילודים בקבוצת לידות הבית לשאוף מקוניום (RR 0.45) ןיותר סיכוי להימנע מאשפוז או להגיע לאשפוז חוזר אם נולדו בבית החולים (RR 1.39).
מסקנות:
לידות הבית המתוכננות בנוכחות מיילדת מורשה קשורות בשיעור נמוך מאוד של תמותה סב-לידתית ושיעורים נמוכים יותר של התערבויות מיילדותיות ושל סיבוכים סב-לידתיות אחרות בהשוואה ללידות המתוכננות בבית החולים בנוכחות מיילדת או רופא.

קישור לעיתון

Canadian Medical Association Journal, 31 August 2009


 

דרג את הכתבהדירוג כתבה מחקר קנדי המשווה בין לידות בית עם מיילדת לבין לידות בית חולים: כוכב 1
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד