חיפוש
דלג על חיפוש
עבור לתוכן העמוד
דלג על עבור לתוכן העמוד

האם אלחוש אפידורלי משפיע על שיעור הקרעים הספונטניים בלידה רגילה?

השימוש באלחוש אפידורלי נקשר לתופעות לוואי שונות, ביניהן ירידה בל"ד, גרד, רעד, עצירת שתן, חום וניקוב הדורה. השפעה שלילית על הלידה כוללת הפחתה בתנועתיות, הארכת השלב השני ומצב לא תקין (malposition) של העובר. גם התערבויות נוספות בתכיפות גבוהה יותר נקשרו לאפידורל: עירוי נוזלים, שימוש באוקסיטוצין, צנתור שלפוחית השתן, לידה מכשירנית וחיתוך החיץ.
חמישה מחקרים הדגימו בעבר שיעור כפול של קרעים מדרגה שלישית ורביעית בנשים שהשתמשו באלחוש אפידורלי. משקל עובר גדול, לידה ראשונה, לידה ממושכת ואפידורל היו משתנים מסבירים לתוצאות במחקרים אלה.
 
מחקר קליני רחב שבוצע באוניברסיטת ניו-מקסיקו איפשר לבחון את הקשר בין שימוש באלחוש אפידורלי לבין קרעים ספונטניים בנשים אשר ילדו בלידה ספונטנית עם מיילדות. כך נוטרלה השפעת חיתוך החיץ ולידות מכשירניות על התוצאות.
המחקר בוצע בין השנים 2001-2005 וכלל 1211 נשים. שיעור השימוש באלחוש אפידורלי היה 35.6%. האלחוש האפידורלי היה רציף ונשמר עד הלידה. יצוין כי במרכז בו בוצע המחקר קיימת הקפדה על שינויי תנוחה ונסיון להמנע מלידה בשכיבה אצל נשים המשתמשות באלחוש.
 
הנשים חולקו לשלוש קבוצות מבחינת הטיפול בפרינאום בשלב השני של הלידה:  קומפרסים חמים, עיסוי בחומר סיכה וקבוצה שלישית שטופלה ללא מגע עד להכתרה (“Hands Off”). לא נמצא הבדל בשיעור הקרעים בין סוגי הטיפול השונים בפרינאום.
 
טראומה שנזקקה לתפירה נקשרה לשימוש באוקסיטוצין, לחיצות בשיטת Valsalva, שלב שני ממושך ועובר גדול. פחות קרעים נמצאו בנשים שתנוחת הלידה היתה זקופה יותר.
 
שיעור העוברים שהיו במצב לא תקין (OP) היה בשתי הקבוצות 3%, בשונה ממחקר קודם בן 1500 נשים שבוצע לאחרונה והראה הפרש ניכר במצב OPבין נשים שילדו ללא אלחוש אפידורלי (3%) לנשים שילדו עם אלחוש  אפידורלי (13%).
 
שימוש באפידורל לא נמצא גורם מנבא עצמאי לטראומה בתעלת הלידה בלידה ספונטנית.
שיעור הקרעים מדרגה שלישית ורביעית היה 1% - שמונה נשים, מתוכן שבע ילדו ללא אלחוש אפידורלי. הועלתה השערה שהשימוש באלחוש הינו גורם מגן מפני קרעים מדרגה גבוהה, אולם המספרים קטנים מכדי ביסוס מסקנה.
 
נתוני המחקר לא הראו קשר בין שימוש באפידורל לשיעור גבוה יותר של קרעים ספונטניים בלידה. השערת המחברים הינה כי .אלמנטים בטיפול המיילדותי הכוללים תנועתיות ושינויי תנוחה, לידה בתנוחות זקופות וסבלנות מצד המטפל/ת מסבירים את התוצאות.
 
 
Alberts, L., Migliaccio, L., Bedrick, E., Teaf, D., Peralta, P. (2007). Does Epidural Analgesia Affect the Rate of Spontaneous Obstetric Lacerations in Normal Birth?  Journal of Midwifery & Women’s Health, 52, 31-36 
 
 
ערכה את התקציר חגית

דרג את הכתבהדירוג כתבה האם אלחוש אפידורלי משפיע על שיעור הקרעים הספונטניים בלידה רגילה?: כוכב 1
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד