רסן לשיניים – מתי עושים ואיך?

ינו 15, 2022

הרפואה המתקדמת והטכנולוגיות הרבות מאפשרות לכל אחד ליהנות משיניים בריאות וישרות, ללא כאבים וללא בעיות שונות במהלך היומיום. בעקבות גנטיקה או הרגלי אכילה לקויים, שיני ילדים, נוער ומבוגרים עלולות לגדול באופן לא ישר או כזה שמפריע לתפקוד היומיומי. גשר או רסן לשיניים מהווים את הפתרון האידיאלי במקרים אלו, ופופולאריים בשימוש כיום גם אצל מבוגרים וגם אצל צעירים. מה שבעבר נחשב היה לגזרת גורל והצריך טיפולים למכביר, תשלומים רבים וכאבים בלתי נגמרים – יכול להיפטר היום באמצעות טיפולים פשוטים למדי.

רסן לשיניים הוא הפתרון האידיאלי וניתן לביצוע בכל מרפאת שיניים – פרטית או כזו השייכת לקופת חולים. רסן לשיניים מיישר את המבנה הבסיסי של השיניים לאורך תקופת זמן המבטיחה כי היישור לא יהיה כרוך בכאבים וייוותר למשך זמן רב. רסן לשיניים מורכב סדרך כלל משלושה חלקים שונים. חבקים המודבקים לחלקו האחורי של השיניים, חבקים נוספים המודבקים לחלקו הקדמי ותיל המהדק את החבקים. למעשה, הרסן מפעיל לחץ על על הלסתות לתיקון סטיות השיניים.

ההגדרה היותר רשמית של בעיות בשיניים היא "אי התאמה קדמית אחורית", היינו שיניים שאינן מתאימות ביניהן – בין אם בחלק העליון ובין אם בחלק התחתון. מנשך יתר או תת מנשך חמורים דורשים טיפול ממושך באמצעות רסן לשיניים ואלמנטים נוספים, אולם כל טיפול אחר בשיניים בעלות סטייה יכול להיות מטופל באמצעות רסן. חשוב מאוד לבחור ברופא שיניים אמין ובעל ניסיון רב שנים, שכן אורתודנט יוכל להבטיח תוצאה ראויה שתשרת את המטופל למשך זמן רב, ולא תצריך טיפולים חוזרים עקב נסיגות  בטיפולים או תקלות שונות.

לרוב, משמש רסן לשיניים לטיפולים אצל ילדים ומי ששיניו עדיין בשלבי התפתחות, ואולם ניתן להתאים סוגים שונים של רסן גם לשיניים ותיקות יותר ולחניכיים בוגרות, בהתאם לסוג הטיפול הנדרש.

דילוג לתוכן